27 października 2021 roku uczniowie klas 5a i 5b  naszej szkoły, pod kierownictwem p. Lidii Latos-Pyć,  z p. Justyną Bernadzką i p. Marią Jagodzińską wzięli udział w wycieczce do Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Wojska Polskiego.

Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Spod kolumny pomaszerowaliśmy pod Zamek Królewski. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo – klasycystycznym. Potem powędrowaliśmy na ul. Świętojańską, gdzie mieści się Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Następnie pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta. Pośrodku placu stoi Pomnik Syrenki Warszawskiej. Dużą niespodzianką dla wszystkich było spotkanie  z warszawskim kataryniarzem, który bardzo chętnie przybliżył uczniom technikę gry na katarynce i specjalnie dla nas dał krótki występ.

Kolejnym a zarazem głównym punktem wycieczki było Muzeum Narodowe.

Muzeum Narodowe w Warszawie, założone w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych, to jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie liczą ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności i obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo.

Nasi uczniowie mogli uczestniczyć w lekcjach muzealnych: „Świat mitów’’ i ,,Co mówią obrazy? ”. W trakcie zajęć poszerzyli wiedzę z zakresu historii i mitologii, motywów literackich czy symboli i alegorii w sztuce. Na zajęciach odkrywali świat kultury i piękno dzieł sztuki. Zdobywali wiedzę i nabywali kompetencje kulturowe. Lekcja w Muzeum Narodowym zawierała elementy aktywności, refleksji, pracę grupową oraz możliwość wymiany poglądów. To wszystko sprawiło, że lekcja o sztuce okazała się interesująca i łatwa w odbiorze dla uczniów.

Podczas wycieczki zwiedziliśmy również Muzeum Wojska Polskiego, które gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje muzealia wojskowo-historyczne. (L.L.P.)