Zadanie finansowane w ramach programu Laboratoria Przyszłości,

–  inicjatywy edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki

we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum Gov Tech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie  przekazane  w 2021 roku w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Józefowie nad Wisłą otrzymała wsparcie w wysokości 84 tys. złotych, cała kwota została wydatkowana w 2021 roku. W ramach programu Laboratoria Przyszłości  zakupiliśmy wyposażenie  zgodnie z katalogiem dostępnym na stronie gov.pl/laboratoria. Dzięki programowi, szkoła zakupiła następujący sprzęt:

• narzędzia niezbędne podczas zajęć kulinarnych: blender MPM z akcesoriami, opiekacz MPM, zestaw kulinarny, mikser;
  • narzędzia do majsterkowania: lutownica i wypalarka do drewna XX, pirograf – wypalarka, stacja lutownicza HOT Air z grotem 2w1, zestaw haczyków warsztatowych, mały pistolet do kleju 7mm, skrzynka narzędziowa oraz pojemniki warsztatowe;
  • sprzęt do lekcji biologii, przyrody: stacja pogody, lupa, teleskop Celestron Power Seeker 50az;
  • klocki do zajęć kreatywnych, zajęć z robotyki i programowania: lego Education Bricq Motion Prime Set, Robot Skribot, Lego Edacation Spike Prime – zestaw podstawowy, Photon Zestaw: 2xModuł Robotyka i programowanie, 4xPhotonCare + mata, klocki Gigo-baza do klocków -Mały mechanik, klocki Gigo – Mały mechanik- tory, klocki Gigo – Mały mechanik – kola zębate, Magformers – smart, Lego Edacation Spike Prime – zestaw rozszerzony.
  • profesjonalny sprzęt do zajęć informatycznych oraz fotograficznych: drukarka 3D Banach School, zestaw oświetleniowy: lampa softbox ze statywem i żarówką, laptop Vostro Dell, zestaw edukacyjny Arduino Starter Kit, aparat fotograficzny Sony, statyw do aparatu i kamery, mikrofon kierunkowy Saramonic SR-M3, gimbal do aparatu fotograficznego i kamery, Mikroport Sereminic Blink 500 B1;
  • wyposażenie sali: stół Mila 130 x 50 (13 szt.), regał magazynowy – moduł podstawowy, taboret z podnóżkiem (25 szt.), szafka grande pod drukarką, Grande – zestaw mebli, stanowisko pracy nauczyciela;
  • w celu poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy: apteczkę, listwy antyprzepięciowe, zestaw BHP oraz instrukcje do zakupionych urządzeń.

Otrzymane z programu „Laboratoria przyszłości” urządzenia, narzędzia i materiały urozmaicą pracę z uczniem oraz nauczą dzieci i młodzież nowych technologii, co w zmieniającym się w szybkim tempie świecie jest niezwykle ważne.

Galeria zdjęć:

Druk 3D

Zachęcamy do tworzenia własnych projektów do wydruku 3D, pomocny w tym może być np. darmowy strona Tinkercad – zakładamy konto i możemy tworzyć przedmioty 3D.

Poniżej linki do kilku lekcji (YouTube) m.in. o tym jak założyć konto w Tinkercad, jak przygotować prosty projekt i inne, a także do filmu o tym jak obsługiwać drukarkę Banach 3D (potrzebne wskazówki od 31 minuty).