Dnia 17.09.2022r. klasy szóste uczestniczyły w warsztatach ornitologicznych  w Kaliszanach. Nad brzegiem Wisły w okolicach kamieniołomu uczniowie wzięli udział w ,,żywej’’ lekcji przyrody zorganizowanej przez Fundację Ptasie Horyzonty w ramach projektu ,,Od Wisłoki do Wieprza – czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków w dolinie rzeki Wisły”.

Na  początku dzieci obserwowały obrączkowanie, mierzenie i ważenie ptaków w obozie. Tej czynności towarzyszyły ciekawe opowieści pana Łukasza o różnych gatunkach ptaków. Można było zobaczyć, dotknąć i wypuścić na wolność kapturka, rudzika, drozda śpiewaka, zimorodka, czajkę i wiele innych.

Później wraz z ornitologiem uczestnicy warsztatów udali się na poszukiwania. W porozwieszanych w zaroślach siatkach znaleźli kolejne ptaki. Dzieci do obozowiska zabrały je w specjalnych woreczkach. Wyprawie towarzyszył ogrom emocji. Po raz kolejny ptaki zostały zaobrączkowane, zważone, opisane i wypuszczone.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się obserwacje przez lornetkę przelatujących kormoranów lub czapli białych żerujących po drugiej stronie Wisły.

Obok obozowiska uczniowie mogli oddać się zabawie. Było bujanie na linach i odpoczynek w hamaku.

Kolejna atrakcja to przepływanie łódką na małą wysepkę na Wiśle. Tam była możliwość obejrzenia gniazda ostrygojada, poszukania muszelek i budowania zamków z piasku. Pan Łukasz przekazywał informacje o zagrożeniach i metodach ochrony mieszkańców wysp.

Po powrocie do obozowiska na dzieci czekała niespodzianka w postaci ogniska i kiełbasek.

Wyjazd do Kaliszan okazał się wspaniałą wyprawą. Był to czas spędzony na wspólnej zabawie oraz nauce. Wrażenia piękne i bezcenne. Aż żal było wracać do domu.

Dziękujemy bardzo panom ornitologom z Fundacji Ptasie Horyzonty  za  przeprowadzenie  ciekawych warsztatów oraz przygotowanie ogniska. (M. G.)