W dniach 24-28 września 2019 koordynatorka projektu oraz dwie  nauczycielki naszego zespołu brały udział w mobilności  do miasta Paco de Arcos w Portugalii . Spotkanie miało formę warsztatów w ramach projektu  „UnESCo-Untold Experiences Stories of a Country”.

Pierwszy dzień okazał się bardzo pracowity. Po obejrzeniu pięknej i nowoczesnej szkoły zabraliśmy się do pracy. Warsztaty na temat eTwinning poprowadziła portugalska koordynator projektu Ana Cristina Martins. Wieczorem odbyła się ceremonia powitania gości. Po powitaniach pełnych wzruszeń odbył się koncert przygotowany przez nauczycieli i uczniów. Wielu wrażeń dostarczył występ przedszkolaków. Entuzjazm i zaangażowanie artystów docenili wszyscy gromkimi brawami.

Drugi dzień miał mniej formalny charakter. Odwiedziliśmy piękną i  jedną z najbogatszych miejscowości w Portugalii- Cascais.

Następnym przystankiem na szlaku naszej podróży była przepiękna Sintra.

Miasteczko należy do najpiękniejszych w Portugalii. Zachwyca już samą lokalizacją – u stóp góry o tej samej nazwie – skąd roztaczają się niesamowite krajobrazy. Niesamowitym miejscem jest Pałac Quinta da Regaleira,     znany  również jako „Pałac Milionera Monteiro” – nazwa ta nawiązuje do nazwiska pierwszego właściciela pałacu, bogatego kupca i handlarza kawą António Augusto Carvalho Monteiro. Dodatkowej wartości temu miejscu dodaje fakt, że jest  ono, wraz z innymi zabytkami, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w ramach „Krajobrazu Kulturowego Sintry„.

Zapoznałyśmy się także z portugalskim systemem nauczania zawodu. W technikum Casa Pia de Lisboa miałyśmy możliwość podpatrzeć tajniki kształcenia zegarmistrzów czy kucharzy.

Portugalczycy są bardzo dumni ze swojego kraju. Ana, koordynatorka projektu, z dumą prezentowała nam muzeum Prezydentów Portugalii- Museu da Presidencia da Republica. Jest to interaktywne muzeum, w którym znajduje się galeria  portretów z krótkimi biografiami wszystkich prezydentów Portugalii od czasu utworzenia republiki w 1910 roku. Jest  tu  również ciekawa kolekcja pamiątek i prezentów otrzymanych przez prezydentów Portugalii od zagranicznych szefów państw.

Zrealizowałyśmy kolejny etap naszego projektu. Poznane metody oraz formy pracy pozwolą nam na wprowadzenie tematów eTwinningowych na lekcjach nie tylko języka angielskiego, ale i innych przedmiotów.   (A.I., L.M.)