W dniach 10-17 marca 2022 w hiszpańskiej szkole IES GABRIEL CISCAR w Olivie odbył się projektowy tydzień Erasmus Plus.

W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele oraz uczniowie z 5 krajów: Polski, Hiszpanii, Grecji, Portugalii i Włoch. Naszą szkołę reprezentowały Dyrektor Zespołu Szkół p. Joanna Suchowolak, dwie nauczycielki, p. Ludmiła Makowijczuk i p. Maria Jagodzińska oraz trzy uczennice: Julia Burzyńska, Maja Legęza i Zuzanna Molesztak.

Po długiej i męczącej podróży Polki dotarły na lotnisko w Walencji, gdzie rozpoczęła się ich hiszpańska przygoda.
W piątek cała grupa projektowa spotkała się w szkole, odbyły się prezentacje drużyn, zapoznanie z rówieśnikami, planem pracy oraz szkołą. W kolejnych dniach uczestnicy byli obserwatorami lekcji tamtejszej szkoły, zwiedzali stolicę regionu – Walencję, znany kurort nad wybrzeżem Morza Śródziemnego – Denię oraz park narodowy w pobliżu Olivy. Niezapomnianym doświadczeniem była Mascleta – element święta obchodzonego na powitanie wiosny – Las Fallas, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco. Hiszpania to również niesamowite smaki. Paella, patatas bravas, tostadas con tomate, jamon, chorizo, to tylko niektóre z egzotycznie brzmiących nazw, które w rzeczywistości są tradycyjnymi potrawami, którymi częstowano gości.

Bez wątpienia ten wyjazd był wspaniałym przeżyciem, poszerzającym indywidualny światopogląd każdego z uczestników. Udział w międzynarodowej wymianie śmiało można polecić wszystkim i naprawdę bez znaczenia jest czy należą do śmiałych i gadatliwych, czy pozornie cichych i skromnych osób.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć! (M.J.)

(Zdjęcia: M.J., L.M., M.L.)