W dniu 6 czerwca 2023 roku w lokalnym Gminnym Ośrodku Kultury odbył się kolejny VI Turniej Szachowy „Szachy nad Wisłą”. W zawodach wzięło udział 22 zawodników reprezentujących kluby szachowe: ”Szach Mat” z Józefowa nad Wisłą oraz koła szachowe z Wolicy, Opola Lubelskiego, Trzebieszy, Kluczkowic, Szczuczek i Chruśliny. Uczestnicy turnieju rywalizowali w kilku kategoriach szachowych. Turniej odbywał się na zasadzie szybkich rozgrywek z wyznaczonym czasem 10 minut na jedną rozgrywkę.
O wygranym meczu stanowił „szach mat” lub liczba punktów uzyskanych z bierek znajdujących się na planszy po skończonym czasie i rozegraniu wszystkich 9 rund.

Młodzi szachiści wykazali się wielkim skupieniem i uczciwie walczyli o przejście do kolejnego etapu. Bezkonkurencyjnym mistrzem turnieju i zdobywcą pucharu został uczeń naszej szkoły Maciej Sobka.  3 miejsce przypadło dla Kacpra Bisa, a jedną z najlepszych zawodniczek turnieju w swojej kategorii okazała się Klaudia Strawa. Pozostali zawodnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki.

Szczególne podziękowania należą się pani dyrektor Justynie Michalec za ufundowanie nagród oraz pomoc w organizacji całego turnieju. Obsługę sędziowska zapewnił sędzia klasy międzynarodowej pan Zbigniew Pyda.

Obserwując trwający turniej dało się zauważyć, że mamy w naszej szkole bardzo wielu zdolnych szachistów, którzy z pasją rozwijają swoje umiejętności w najstarszej, strategicznej królewskiej grze świata. A gra w szachy  doskonale wpływa na rozwój, umiejętność postrzegania świata, racjonalne myślenie, podejmowanie decyzji, planowanie. Szczególnie cieszy fakt, że wśród dzisiejszych startujących jest tak wielu młodych ludzi.

P.W