Tegoroczne szkole obchody Święta Niepodległości były połączone z obchodami miejskimi. Władze naszego miasteczka, Gminne Centrum Kultury, szkoły oraz inne organizacje wspólne świętowanie z mieszkańcami zorganizowały 8 listopada.

Rozpoczęły się one Mszą Świętą w kościele parafialnym w Józefowie nad Wisłą. Po jej zakończeniu nastąpiło złożenie wieńców pod Pomnikiem Powstańców i wspólne odśpiewanie hymnu narodowego, dokładnie o godzinie 11.11 – tak jak w całej Polsce.

Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli w pochodzie, ze sztandarami, do naszego Zespołu Szkół, gdzie na sali gimnastycznej obejrzeli inscenizację przygotowaną przez Szkolne Koło Teatralne: „Wojna oczami dziecka”. Ponad 30 -minutowe przedstawienie dostarczyło widzom, także tych najmłodszym, wiele wzruszeń i niejedna łza zakręciła się w w oku. Ale chyba najbardziej przeżywały ten spektakl osoby już w sile wieku, babcie i dziadkowie obecni na sali, dla których wojna była osobistym przeżyciem, albo bardzo bliskim, bo opowiadanym przez ich rodziców. Brawa dla artystów i kwiaty dla p. Doroty Bis, wręczone przez przewodniczącego Rady Miasta, p. Piotra Stojaka, były skromnym podziękowaniem za te piękne, kulturalne wzruszenia.

Ostatnim punktem obchodów była wspólna rocznicowa „uczta”. Każdy kto chciał mógł spróbować przepysznej grochówki serwowanej przez naszych strażaków.

A poniżej film z przedstawienia i zdjęcia z obchodów naszego narodowego święta. (S.M.)