W dniach 5-9  listopada 2019 r. dwie nauczycielki z ZSO w Józefowie nad Wisłą wzięły udział w mobilności do Bukaresztu w Rumunii.

Spotkanie miało formę warsztatów w ramach projektu Erasmus+ „UnESCo – Untold Experiences Stories of a Country”.

Pierwszego dnia, po powitaniu przez rumuńskiego kooordynatora, Mariana Dragomira,  w hotelu Ibis odbyło się szkolenie pod tytułem: „Culture, Stereotypes and Prejudices and Discrimination”. Nauczyciele z każdego kraju biorącego udział w projekcie przygotowali plakat przedstawiający swój kraj. Po prezentacji prac zwiedziliśmy rumuński parlament, który jest symbolem minionego okresu komunizmu, a jednocześnie oznaką potęgi narodu rumuńskiego. Pałac Parlamentu jest drugą co do wielkości, po Pentagonie, budowlą na świecie. Posiada aż 1100 pomieszczeń, wśród których znajdują się biura i ogromne sale, w tym nawet sala koncertowa. Całość tworzy bardzo bogatą konstrukcję, na którą przeznaczono ogromne ilości marmuru, kryształu, stali i brązu. Ekskluzywność tego miejsca podkreśla przepiękny, kryształowy żyrandol o wadze przekraczającej 2 tony oraz sala, której ściany wyłożone są jedwabiem.

Drugiego dnia pojechaliśmy do Pitesti, miasta położonego sto kilometrów od Bukaresztu. Kojarzone jest ono z największym sukcesem gospodarczym ostatnich dziesięcioleci. To tam ma swoją siedzibę fabryka samochodów Dacia. Ponad 60 lat wcześniej, (1949-1952) wiele osób, szczególnie studentów, doświadczyło tam piekła więzienia. Ofiarami „eksperymentu z Pitesti”, czyli „reedukacji przez tortury” padło kilka tysięcy więźniów. Po zwiedzeniu byłego więzienia udaliśmy się do Curtea de Argest, gdzie znajdują się 2 monastery, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ich architektura i malowidła wywarły na nas ogromne wrażenie.

Ostatni dzień to spotkania w szkołach. Najpierw mieliśmy okazje obejrzeć występ ludowego zespołu młodzieżowego w Domu Kultury w Pojenarii, a następnie wzięliśmy udział w seminarium eTwinning w Liceul Tehnologie Toma Sosolescu w Ploiesti. Rumuńscy nauczyciele przyjęli nas bardzo gościnnie, mieliśmy okazję do wymiany doświadczeń. Poznane metody i formy pracy będziemy wykorzystywać na swoich zajęciach.

Jolanta Matyka, Joanna Błaszczykowska