W  dniach 24-28. 10.2018 kadra  Zespołu Szkół Ogólnokształcących  w Józefowie nad Wisłą miała  przyjemność gościć  nauczycieli z krajów partnerskich realizujących wspólny projekt Erasmus + ”UnESCo- Untold Experiences Stories of a Country”.  Było to nasze pierwsze spotkanie. Po licznych, zrealizowanych już międzynarodowych projektach eTwinning, po wideokonferencjach oraz wielogodzinnym komunikowaniu się przez Messenger wreszcie mogliśmy się spotkać w „realu”.

Po oficjalnej prezentacji zespołów i powitaniu w naszej placówce, odbyła się wizyta w Urzędzie Miasta Józefów nad Wisłą. Nauczyciele z Bułgarii, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii oraz Włoch  mieli okazję  porozmawiać z Burmistrzem naszego miasta.

Czas, w którym gościliśmy nauczycieli z innych krajów, był to czas intensywnej pracy podczas warsztatów , szkoleń, lekcji otwartych. Nie zabrakło również spotkań integracyjnych, podczas których nauczyciele naszej szkoły ( oczywiście oprócz nauczycieli języka angielskiego) mogli ” przełamywać bariery językowe”. Jednym z zadań z serii zaplanowanych były warsztaty pt. „ Teaching with Technology Workshop” przeprowadzone przez trenerkę Justynę Mak.  Szkolenie odbyło się w języku angielskim. Uczestnicy zapoznali się z przydatnymi w pracy nauczyciela aplikacjami: Canva, Kahoot, Vocaroo, Learning apps, Flipquiz, Answergarden, Quizzis i wieloma innymi.

Podczas spotkania z koordynatorami był omówiony harmonogram pracy na rok 2018/2019, zmiany w budżecie oraz ustalone terminy mobilności wraz z zasadami konkursu na logo projektu.

Wybrano główne  narzędzie komunikowania się , promowania i upowszechniania projektu. Będzie to platforma eTwinningowa- Twinspace . Włoski koordynator Alessandro Ruffino przeprowadził krótki kurs szkoleniowy na temat pracy na platformie Twinspace .

Koncert Szkolnej  Młodzieżowej Orkiestry Dętej – ” naszej perełki”-  wzbudził zachwyt  międzynarodowej delegacji  . Młodzi artyści, którzy swój koncert dedykowali specjalnie naszym szczególnym, wyjątkowym gościom, zostali nagrodzeni gromkimi brawami .

Na zakończenie spotkania wybraliśmy się do miasta wpisanego na listę Unesco – Krakowa. Zwiedziliśmy najważniejsze historyczne miejsca- zabytki Krakowa: Wawel, Sukiennice, Rynek Krakowski, Kościół Św. Piotra i Pawła.  Pogoda oraz nastroje dopisały a Kraków – pierwsza stolica Polski- wzbudził wśród naszych gości szczególny podziw i zachwyt.

Pod koniec spotkania zostały wręczone certyfikaty oraz udostępniono ankietę ewaluacyjną na stronie projektu.

Następne spotkanie odbędzie się we Włoszech (na Sycylii)  w lutym 2019r.

Więcej informacji na https://www.smore.com/app/pages/preview/dt31h

Ludmiła Makoviychuk