W dniach 24-30 kwietnia 2023 roku 10 osobowa grupa uczniów i 2 nauczycieli z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Józefowie nad Wisłą uczestniczyła w mobilności Erasmus+ do pięknej greckiej wyspy Kreta, do miejsca narodzin i rozwoju antycznej cywilizacji minojskiej. Celem naszej wizyty było poznanie greckiego systemu edukacji, wymiana kulturowa oraz rozwijanie umiejętności językowych.

W dniu przyjazdu, zostaliśmy serdecznie powitani przez naszych greckich partnerów w szkole. Zaraz po powitaniu, odbyła się integracja na boisku, gdzie mieliśmy okazję lepiej się poznać i porozmawiać o naszych krajach oraz kulturach. Było to bardzo przyjemne i niezapomniane doświadczenie.

Przez 5 dni uczniowie aktywnie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach lekcyjnych razem z greckimi uczniami. Było to niezwykle inspirujące i pouczające doświadczenie, które pozwoliło nam spojrzeć na naukę z innej perspektywy. Podczas spotkania w szkolnej auli uczniowie pokazali przygotowane przez nich prezentacje o naszej szkole, miejscowości.

Po zajęciach szkolnych odwiedzaliśmy wiele interesujących miejsc Heraklionu. Pierwszym z nich był Muzeum Historii Naturalnej, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć różnorodne eksponaty związane z florą i fauną Krety. Dowiedzieliśmy się wielu fascynujących faktów na temat unikalnego ekosystemu wyspy. „Doświadczyliśmy” trzęsienia ziemi o różnych skalach na symulatorze w muzeum. Ku wielkiemu zaskoczeniu prawdziwe trzęsienie ziemi o skali 4,7 przeżyliśmy tego samego dnia, ale późnym wieczorem w hotelu.

Następnym miejscem, które odwiedziliśmy, był Muzeum Archeologiczne w Heraklionie. To jedno z najważniejszych muzeów na świecie, które przechowuje wiele cennych eksponatów z minojskiej cywilizacji. Związane są one z historią Krety od neolitu po okres rzymski. Uczniowie mieli okazję podziwiać piękne dzieła sztuki, takie jak freski, ceramika i rzeźby. Poznaliśmy fascynującą historię cywilizacji minojskiej i najważniejsze znaleziska archeologiczne. To było cenne doświadczenie, które pozwoliło nam lepiej zrozumieć bogatą przeszłość tej wyspy. Nie mogliśmy również przegapić wizyty w słynnym Pałacu Knossos. Tam mogliśmy zobaczyć pozostałości starożytnej cywilizacji i dowiedzieć się więcej o historii wyspy. Podczas naszej wizyty do pałacu mieliśmy możliwość przypomnieć sobie legendy i historię tego miejsca, które omawialiśmy na lekcjach języka polskiego i historii. Zobaczyliśmy również rekonstrukcje starożytnych fresków.

Ostatni dzień pobytu rozpoczęliśmy od wizyty miasta Rethymno. Z rana odwiedziliśmy Twierdzę Fortezza, imponującą fortyfikację wznoszącą się na wzgórzu, skąd rozpościera się piękny widok na miasto i morze. Z wielką przyjemnością pospacerowaliśmy wąskimi, urokliwymi uliczkami, podziwiając piękne, tradycyjne domy weneckie i tureckie. Zatrzymaliśmy się w jednej z przytulnych kawiarni, aby skosztować tradycyjnych greckich potraw.

Następnie udaliśmy się do Weneckiego Portu, gdzie można było podziwiać malownicze widoki na morze. I tak miłym akcentem zakończyliśmy naszą przygodę na Krecie. W czasie naszego pobytu mieliśmy również okazję spróbować tradycyjnych kreteńskich potraw i doświadczyć lokalnej kultury.

Wizyta była dla uczniów nie tylko okazją do pogłębienia wiedzy na temat historii i kultury Krecie, ale również do nawiązania nowych przyjaźni i rozwijania umiejętności międzykulturowych. Dzięki takiemu doświadczeniu uczniowie zyskali wiedzę oraz praktyczne umiejętności, które z pewnością pomogą im w przyszłości. (L.M.)