Dzięki projektowi „LEVEL UP- podniesienie kwalifikacji nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, humanistycznych oraz języków obcych” miałam przyjemność uczestniczyć w dwutygodniowym kurie językowo-metodycznym w Lindau w Niemczech. Kurs trwał od 1 do 12 lipca 2019 r. Zajęcia, odbywające się w Dialoge-Schule, były bardzo inspirujące. Mieliśmy nawet możliwość uczenia się języka szwedzkiego na łonie natury, by wczuć się w rolę uczniów posługujących się językiem obcym. Było też dużo okazji do rozmów z innymi nauczycielami, wymiany doświadczeń i pomysłów. Swoje umiejętności językowe mogłam sprawdzić i doskonalić też w kontakcie z moją rodziną goszcząca oraz dwoma współlokatorkami: Marianną z Węgier i Kim ze Szwajcarii. Po zajęciach wspólnie spędzałyśmy czas spacerując po uroczym Lindau, miasteczku położonym na wyspie na Jeziorze Bodeńskim. Odwiedziłyśmy też Friedrichshafen (Zeppelin-Museum), wyspę kwiatów Mainau, Bregenz w Austrii i podziwiałyśmy wodospad na Renie (Rheinfall) w Szwajcarii.

„Die Welt ist ein Buch und diejenigen, welche nicht reisen, lesen nur eine Seite” – mam nadzieję, że nowe doświadczenia bedę mogła wykorzystać w mojej pracy.

Jolanta Matyka