5 uczennic i 2 towarzyszące im nauczycielki wzięły udział w zaplanowanych działaniach zorganizowanych przez  2nd Gymnasium w Heraklionie w dniach 16-20 grudnia 2019 r. w  ramach Akcji KA 2 programu Erasmus + pod tytułem „Common Roots Make You”. W projekcie współpracują szkoły z Grecji, Polski, Włoch, Hiszpanii, Portugalii.

Uczniowie ze szkół składających wizytę przebywali w domach greckiej młodzieży.

Pierwszego dnia uczniowie i nauczyciele ze szkoły zorganizowali cykl działań, aby uroczyście powitać gości. Przedstawili swoje interaktywne projekty na temat tradycji i kultury świętowania Bożego Narodzenia na Krecie. Delegacje z różnych krajów miały  możliwość zaśpiewać kolędy w swoich językach. Następnie gospodarze zaprezentowali tradycyjne greckie pieśni i tańce. Ponadto odwiedziliśmy wszystkie sale lekcyjne, wymieniliśmy się prezentami i pamiątkami.

Mieliśmy  okazję poznać kraj przez zwiedzanie ciekawych miejsc, które przybliżyły historię oraz walory turystyczne kraju. Zwiedzanie  z przewodnikiem Heraklionu, Muzeum Historycznego Krety, zabytków w Rethymno, Agios Nikolaos- miasteczka położonego nad wspaniałą zatoką Mirabello, a także jedna z największych atrakcji turystycznych Krety-  ruin Pałacu w Knossos, które liczą ponad 4000 lat- były próbami działań mających na celu poznanie wielokulturowej  historii nie tylko Heraklionu ale i całej wyspy. Jest to całkowicie zgodne z ideą naszego projektu, łączącą różnych ludzi, różne pochodzenia, różne religie i kultury, egzystujące razem w pokoju.

Zgodnie z zaplanowanymi działaniami przeprowadzono w szkole  warsztaty z tworzenia mydła, warsztaty z tworzenia dekoracji świątecznych z recyklingowanych materiałów. Ostatniego dnia dzieci ze wszystkich krajów oraz uczniowie i rodzice greccy spotkali się w pięknej restauracji nad morzem. Pożegnalna uroczystość była otwarta dla lokalnej społeczności z tradycyjną muzyką, tańcami i potrawami.

Projekt,  współfinansowany przez Unię Europejską, rozpoczął się we wrześniu 2019 r., a pięć krajów ma możliwość codziennie doświadczać ideę „wspólnych korzeni, które łączą nas wszystkich” .

W najbliższym czasie kadra oraz uczniowie z józefowskiego Zespołu Szkół po raz kolejny wyruszą w podróż, tym razem będzie to Hiszpania.

Wyjazd do Grecji pozwolił uczniom poznać kraj, kulturę, przyjaznych ludzi, zwyczaje i smaki Grecji , nawiązać  nowe przyjaźnie i doskonalić znajomość języków obcych. (L.M.)