24 października 2019  r. z inicjatywy biblioteki szkolnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Józefowie nad Wisłą odbyła się po raz szósty imprezjada czytelnicza „Cała Gmina czyta dzieciom”. Hasło tegorocznej akcji to „Nigdy więcej wojny”.

Imprezę zorganizowano pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Józefów nad Wisłą Grzegorza Kapicy oraz przy współpracy dyrektor Gminnego Centrum Kultury Justyny Michalec. Gospodarzem i głównymi organizatorem był Zespół Szkół Ogólnokształcących.

Wydarzenie rozpoczęło się o godz.9.00 w sali gimnastycznej. Miejsce zgromadziło tego dnia wielu miłośników książek i czytania z każdej ze szkół naszej gminy. Po krótkim powitaniu i wyjaśnieniu tegorocznego hasła przez osobę prowadzące imprezę, zostały wręczone nagrody dla najlepszych czytelników roku szkolnego 2018/2019. Fundatorem nagród był Burmistrz Grzegorz Kapica.

Najlepszymi czytelnikami zostali :

Szkoła Podstawowa w Chruślinie:

klasa I – III – Kaja Dudek.

 klasa IV – VIII – Oliwia Nagrodzka  

 

Szkoła Podstawowa w Chruślankach Józefowskich:

Klasa I –III – Sandra Kozioł

Klasa IV- VIII – Wiktoria Sukiennik

 

Szkoła Podstawowa w Józefowie nad Wisłą:

Klasa I- III – Kuba Węgliński

Klasa IV-VIII – Antonina Łaba

 

Szkoła Podstawowa w Starych Boiskach

Klasa I- III –Dominika Firlej

Klasa IV- VIII – Karolina Świątkowska

Uczniowie wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy mogli sprawdzić swoją wiedzę w konkursach i zabawach dotyczących historii II wojny światowej  naszej gminy. Wielu z nich  zaprezentowało swoje zdolności aktorskie wcielając się w sobowtóra ulubionego bohatera literackiego. W czasie imprezy zostały wręczone nagrody z przeprowadzonych konkursów.

Wielkie gminne czytanie rozpoczął pan Burmistrz, prezentując książkę J.Papuzińskiej „Asiunia”. Zakończeniem uroczystości była „żywa” lekcja historii, spektakl teatralny „Wojna w oczach dziecka” wyreżyserowany i przygotowany przez panią Dorotę Bis. Doskonały scenariusz napisany przez panią Dorotę, oprawa muzyczna,  pomysłowe kostiumy i scenografia, a wreszcie gra aktorska  dostarczyły wiele wzruszeń i ukradkiem ocieranych łez.

Imprezie towarzyszyły: wystawa prac konkursu plastycznego „Nigdy więcej wojny” oraz „Historia II wojny światowej Gminy Józefów nad Wisłą”. (M.N.)