W dniach 20 -28 czerwca 6 uczniów naszej szkoły oraz 3 nauczycieli uczestniczyło w wyjeździe do Portugalii w  w ramach projektu ERASMUS+ „Common Roots Make You”.

Gospodarzem tego etapu projektu była Luis Freitas Branco’s School w Paco de Arkos, miejscowości leżącej niedaleko Lizbony. W projekcie uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z Polski, Portugalii, Hiszpanii, Włoch i Grecji.  Po uroczystości powitania, połączonej z występami dzieci i młodzieży, uczestnicy projektu zwiedzili szkołę oraz odbyli warsztaty terenowe w pobliskim Parku Poetów (Poets’ Park), gdzie mogli poznać najwybitniejszych poetów i pisarzy Portugalii.

Kolejnego dnia uczniowie odbyli wycieczkę do pobliskiej mariny, gdzie nauczyli się podstawowych węzłów używanych w żeglarstwie, odbyli krótkie rejsy po morzu łodziami żaglowymi oraz zapoznali się z historią rozwoju żeglugi w Portugalii. Przypomnijmy, że z tego kraju pochodziło wielu znanych żeglarzy, którzy począwszy od XV w. odkrywali, nieznane wtedy, części świata np. Vasco da Gama czy Ferdynand Magellan. Po południu był czas relaksu na plaży: uczniowie kąpali się w morzu, uczyli się pływać na kajakach oraz desce surfingowej. Pogoda dopisała, więc przy okazji można było się także opalić w promieniach portugalskiego słońca…

Następnego dnia uczestnicy projektu zwiedzili Belem, przedmieście (dzielnicę) Lizbony. Kiedyś był to główny port morski, z którego wypływali na swoje wyprawy słynni żeglarze. Na nabrzeżu portowym stoi Pomnik Odkrywców, poświęcony właśnie słynnym żeglarzom – zrobienie zdjęcia w tym miejscu było obowiązkowe. Kolejnym ciekawym obiektem, zwiedzonym przez uczestników, był  Klasztor Hieronimitów – wielka i piękna budowla wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Był także czas wolny na zrobienie zakupów.  Zaś wieczorem, w szkole, odbyła się wspólna kolacja uczniów, nauczycieli i rodziców oraz  zabawa i tańce portugalskie prezentowane przez zespół folklorystyczny. Wręczono także certyfikaty uczestnictwa w projekcie.

Kolejne dwa dni uczniowie integrowali się z  kolegami i koleżankami z Portugalii i ich rodzinami, u których gościli. Zwiedzali m.in. Lizbonę, oceanarium a także wypoczywali wspólnie na plaży.  W tym czasie nauczyciele odbyli wycieczki do Lizbony i Fatimy. Zobaczyli także najbardziej wysunięty na zachód punkt kontynentalnej Europy czyli Przylądek Roca.

Kiedy przyszedł dzień wyjazdu, niektórym trudno się było pożegnać z kolegami i koleżankami z innych krajów nie roniąc choć jednej łzy, bo życzliwość portugalskich rodzin była ogromna. Zostaną wspomnienia… i zdjęcia.

Nasza ekipa, w oczekiwaniu na nocny lot, spędziła ostatni dzień na zakupach i w kinie, gdzie można było sprawdzić swoją znajomość angielskiego, bo napisów w jęz. polskim nie było… A we wtorek rano uczestnicy projektu, zmęczeni ale pełni wrażeń, wylądowali na warszawskim lotnisku.

I na podsumowanie chyba trzeba powiedzieć, że było „nice”… 😉 (S.M.)