W dniach 03.04-09.04.2022 r. odbył się wyjazd do Włoch do szkoły Istituto Comprensivo Frosinone Scuola Primaria „Laggo Maggiore” w Frosinone w ramach projektu ERASMUS+ „Common Roots Make You”.  W wyjeździe uczestniczyło 4 uczniów z klas od 5 do 8 pod opieką 2 nauczycielek.

W trakcie pobytu uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądają lekcje i życie szkolne w miejscowej szkole podstawowej. W ciągu kilku dni nasi uczniowie wraz z włoskimi , portugalskimi, hiszpańskimi i greckimi uczniami mieli okazję bliżej się poznać, porozmawiać, spędzić wspólnie czas na wycieczkach, warsztatach projektowych, zabawach integracyjnych. Odbyły się m.in. warsztaty „Art & Music Workshop” podczas, których uczniowie wykonywali  magnesy w kształcie maski, przedstawiające najbardziej znany karnawał we Włoszech oraz brali czynny udział w zajęciach muzycznych.

Uczestnicy wyjazdu projektowego mieli też okazję poznać ciekawe miejsca w okolicach Frosinone. Zwiedziliśmy Muzeum Archeologiczny, w którym  znajduje się obszerna dokumentacja historii  osadnictwa ludzkiego na terytorium, najbardziej odległym z okresów prehistorycznych aż do rzymskiego Cesarstwa Rzymskiego.  W części praktycznej uczestnicy mieli możliwość wykonać  z gliny różne naczynia, które później mogli zabrać jako pamiątkę.

Następnym punktem zwiedzania była jaskinia Colleprdo. Jaskinia ta składa się z większej sali oraz mniejszego pomieszczenia, zamkniętego dla publiczności, aby chronić mieszkającą tam małą kolonię nietoperzy. Głównym atutem groty są różnorodne stalaktyty i stalagmity, powstające poprzez ociekanie wody, liczące tysiące lat.

Wielkie wrażenie wywarło na uczestnikach Certosa di Trisulti -Klasztor Kartuzów. Kościół San Bartolomeo zachwycił nas przepięknymi freskami, rzeźbionymi stallami oraz obrazami.

Apteka, znajdująca się w obrębie klasztoru stanowi ciekawy punkt zwiedzania. Pochodzi ona z XVIII wieku i składa się z różnych pomieszczeń na dwóch poziomach.  Wzrok przyciągają XVIII-wieczne meble oraz dekoracja sklepienia krzyżowego sali głównej, wykonana przez Giacomo Manco. Przepiękne ogrody otaczają budynki.

Włoscy partnerzy zorganizowali wycieczkę do Rzymu, gdzie uczniowie zwiedzali  Bazylikę  Św. Piotra w Okowach, Koloseum i Fontanę di Trevi, schody hiszpańskie, Piazza Navona-fontanna Czterech Rzek, Panteon oraz Watykan.

Nasi uczniowie doświadczyli ogromnej życzliwości ze strony włoskich rodzin i szkoły, co z pewnością przyczyni się do kształtowania w nich otwartej postawy na  kontakty międzyludzkie oraz podróżowanie. Pobyt we Włoszech był również świetną okazją do praktykowania komunikacji w języku angielskim. Wszystkie zajęcia i  przygotowane atrakcje służyły doskonaleniu umiejętności językowych oraz integracji młodych Europejczyków. To kolejny dowód, że nauka i doskonała zabawa nie muszą się wykluczać.

Był to wspaniale spędzony czas, w którym uczniowie nabyli nową wiedzę, przełamywali swoje bariery, stereotypy oraz nawiązali wiele przyjaźni.

                                                                                                                                (L.M, A.I)