W dniach 12-18 czerwca w Bułgarii odbyło się międzynarodowe spotkanie projektowe Erasmus+ „UnESCo-  Untold Experiences Stories of a Country” w którym uczestniczyli: dyrektor ZSO w Józefowie nad Wisłą p. Joanna Suchowolak, koordynator projektu p. Ludmiła Makoviychuk oraz młodzież ze szkoły podstawowej.

Mimo obaw związanych z sytuacją pandemiczną na całym świecie, wyjazd był niezwykle udany i obfitujący w rozmaite doświadczenia dotyczące uczenia się i nauczania. Partnerzy projektu z Bułgarii w rzetelny sposób przygotowali się do tego, byśmy mogli poznać i zobaczyć jak najwięcej podczas naszego 5-dniowego wyjazdu. Dzień był wypełniony różnorodnymi aktywnościami związanymi z uczeniem się, nauczaniem oraz zwiedzaniem.

Atrakcją pobytu było zwiedzanie miasta Nessebar, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego oraz miasta Plovdiv- centrum kultury europejskiej w roku 2019. Zwiedziliśmy również miasto Kazanlak, położone  niemal w centrum Doliny Róż, na północ od Starej Zagory. Miasto znane jest z produkcji olejku różanego, pozyskiwanego z ogromnych pól obsadzonych różami. W północnej części miasta podczas II wojny światowej przypadkowo odkryto doskonale zachowany tracki grobowiec z okresu hellenistycznego (IV—III w. p.n.e.), z bogatymi malowidłami ściennymi. Grobowiec został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Grobowiec tracki z Kazanłyku to jedyny zachowany w całości tego typu zabytek kultury helleńskiej.

Wszyscy uczestniczyli w warsztatach kulturowych, które były okazją do zapoznania się z kulturą i tradycjami  Bułgarii.

Wizyta w Kazanlak nie była jednak tylko wycieczką turystyczną. Nasza młodzież w składzie: Wiktoria Kępa, Kacper Jurak, Jakub Superson, Julia Jaskot godnie reprezentowała naszą szkołę podczas prezentacji o Polsce, warsztatów pogłębiających wiedzę nt. tradycji i kultury Bułgarii. Bez wątpienia praca w międzynarodowym środowisku przyczyniła się do podniesienia poziomu komunikacji w języku angielskim.

Wszystkie te atrakcje pozwoliły budować młodzieży nowe więzi i relacje usprawniając ich kompetencje językowe.

Wracając do Polski uczniowie przywieźli ze sobą bagaż nowych doświadczeń, relacji z młodzieżą z różnych części Europy, sposobów komunikowania się, wniosków i inspiracji do nauki zarówno języka angielskiego, ale również chęci poznania kultur innych krajów.

Było to przedostatnie spotkanie projektowe. Do zobaczenia za tydzień w Polsce!

                                                                         Koordynator projektu: L. Makoviychuk