Uczestnictwo w wymianie młodzieży niesie ze sobą możliwość poznania rówieśników z sąsiedniego kraju, zamieszkania przez jakiś czas w innym środowisku oraz kształcenie umiejętności kluczowych, np. porozumiewania się w języku obcym, kompetencji społecznych i obywatelskich, czy kompetencji informatycznych. Uczeń ma okazję zaobserwować, jak żyje na co dzień rówieśnik z innego kraju, z jakimi problemami się boryka, jak mieszka, w jaki sposób spędza wolny czas, jak wygląda jego życie szkolne i czym się interesuje. Porównując to ze swoim życiem niejednokrotnie stwierdza, że różnice wcale nie są tak wielkie, jak można by początkowo sądzić. Pozwala to przezwyciężyć własne kompleksy i wzajemne uprzedzenia.
Wymiana młodzieży jest też wielką imprezą turystyczną i kulturalną. Udział w międzynarodowej wymianie młodzieży stwarza możliwość poznania obcego kraju, jego kultury, historii, zwyczajów i obyczajów. Bezpośrednie spotkania młodzieży z różnych krajów mają często niebagatelny wpływ na rozwój osobowości młodego człowieka i jego całe dalsze życie. Nie bez powodu mówi się, że podróże kształcą.
W dniach 14-21 września 2018 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole uczniów z partnerskiej szkoły nr 230 z Kijowa z Ukrainy. Pewnie wielu z Was jest ciekawych, jak to naprawdę było, więc poniżej zamieszczamy fotorelację.

Strona projektu

(M.J.)