10 października obchodzony był Światowy Dzień Drzewa. To międzynarodowa akcja sadzenia drzew, której celem jest zwiększanie świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz zwrócenie uwagi na rolę drzew w środowisku i dbanie o zielone płuca Ziemi.

Święto zostało zainicjowane pod koniec XIX wieku przez amerykańskiego sekretarza rolnictwa Juliusza Sterlinga Mortona, miłośnika przyrody. W 1872 r. po raz pierwszy zachęcił on swoich rodaków do sadzenia drzew. Dzięki jego akcji w tym samym roku posadzono w Stanach Zjednoczonych ponad milion nowych drzew.

W Europie obchody Światowego Dnia Drzewa odbywają się od 1951 r., natomiast w Polsce obchodzimy to święto od 2002 r., zawsze 10 października.

Celem święta jest zachęcenie do sadzenia i ochrony drzew, a także promowanie codziennych nawyków w oparciu o bardziej ekologiczne działania. O tym, jak ważną rolę w naszym życiu pełnią drzewa, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Drzewa są naturalnym elementem naszego środowiska, kształtują klimat, produkują tlen oraz dostarczają cennego surowca.

Także w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Drzewa. Uczniowie  brali udział w konkursie fotograficznym ,,Najpiękniejsze drzewa naszej okolicy’’. Ze zgromadzonych zdjęć wykonano wystawkę na korytarzu szkolnym. W tym dniu na zajęciach biologii i przyrody przedstawiona została prezentacja multimedialna pt. ,,Las nasze wspólne dobro’’. Uczniowie z zaangażowaniem dyskutowali na temat roli drzew w przyrodzie i życiu człowieka. Podczas zajęć warsztatowych w terenie rozpoznawali pospolite gatunki drzew. Dzieci uczyły się również rozróżniać drzewa na podstawie kształtu liści. Uczniowie klas czwartych w tym dniu ubrali się do szkoły w barwach jesiennych drzew. (M.G.)