Drodzy Rodzice!

W związku z wprowadzeniem w szkołach  zdalnego nauczania należy zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu, motywować i wspierać je w systematycznym  uczeniu się poza szkołą, a także zadbać o bezpieczeństwo w sieci.  Powinno się zatem:

• stworzyć stały grafik pracy dziecka, z uwzględnieniem czasu wolnego, odpoczynku i innych zajęć domowych;
  • zadbać o właściwe warunki do nauki  (wygodne, dobrze oświetlone miejsce, w otoczeniu zielonych roślin);
  • budować dobrą atmosferę przed uczeniem się w domu, zachęcać do nauki;
  • interesować się dzieckiem w trakcie nauki, w razie potrzeby udzielać pomocy;
  • w miarę możliwości włączać innych członków rodziny w domowy system nauki (starszy brat, siostra);
  • co jakiś czas monitorować, co robi dziecko przy komputerze (smartfonie), na jakie strony wchodzi;
  • zainstalować (w miarę możliwości) program typu „kontrola rodzicielska”.

Higiena pracy

Aby praca na komputerze nie szkodziła zdrowiu,  była pożyteczna i jednocześnie przyjemna, należy spełnić następujące warunki:

• krzesło i biurko powinny być dopasowane do wzrostu;
  • klawiaturę i ekran monitora należy ustawić w odpowiedniej odległości, dostosowanej wzrostu i wzroku użytkownika;
  • powinno się  zadbać o właściwe oświetlenie;
  • należy zapewniać sobie przerwy w pracy z komputerem, które pozwolą zrelaksować się i umożliwią odpoczynek oczom, mięśniom szyi, barku i dłoni;
  • po każdej spędzonej na pracy z komputerem (tabletem) godzinie powinno się robić sobie co najmniej 10 minutową przerwę;
  • w przypadku korzystania ze smartfona, tabletu trzeba również zadbać o właściwą pozycję ciała.

Bezpieczeństwo

• Każde oprogramowanie posiada luki, które mogą okazać się groźne dla bezpieczeństwa Twoich danych. Aby je wyeliminować, regularnie instaluj zalecane aktualizacje na każdym urządzeniu. Dotyczy to tak samo komputerów, jak i smartfonów, za pośrednictwem których korzystamy z serwisów społecznościowych.
  • Zainstaluj program antywirusowy i możliwie jak najczęściej aktualizuj bazę wirusów.
  • Niektóre e-maile, które trafią do Twojej skrzynki mogą być próbą wyłudzenia danych, np. danych logowania do banku czy serwisu internetowego. Nie wolno na nie odpowiadać, klikać w zawarte w nich linki ani też podawać żadnych informacji.
  • Hasła, które stosujesz przy logowaniu, nie powinny być łatwe – ktoś wtedy może przejąć Twoje konto, np. na portalu społecznościowym, i w Twoim imieniu wysyłać, np. fałszywe  czy obrażające inne osoby komunikaty.

Więcej informacji: https://116111.pl/problemy/czym-jest-cyberprzemoc,aid,53