Istnieją w Polsce takie miejsca, które każdy Polak bez względu na wiek powinien odwiedzić, by móc powiedzieć, że zna historię i dziedzictwo własnego kraju. To właśnie Ojcowski Park Narodowy i Kraków – miasto królów, historyczna stolica Polski, serce narodu.

Pierwszego dnia wyjazdu klasa IV z opiekunami zwiedzała historyczną stolicę, która przywitała nas piękną pogodą i wielością zabytków. Rynek Główny i wzgórze Wawelu zaprezentowały nam perły gotyku i renesansu polskiego. Odwiedziliśmy kościół Mariacki, wewnątrz którego znajduje się XV- wieczny drewniany ołtarz wykonany przez słynnego rzeźbiarza Wita Stwosza. W Krakowie podziwialiśmy również pomnik Adama Mickiewicza – patrona naszej szkoły. Oprócz tego widzieliśmy jeszcze Ratusz, Bramę Floriańską i Barbakan, zaś dzień zakończyliśmy obowiązkową dla młodych podróżników wizytą u smoka wawelskiego.

Drugi dzień wycieczki dostarczył nam wielu wrażeń na łonie natury, pojechaliśmy bowiem do Ojcowskiego Parku Narodowego. Podczas wycieczki pieszej z przewodnikiem podziwialiśmy malowniczą Dolinę Prądnika. Mogliśmy tam zobaczy ruiny zamku w Ojcowie, piękne skały, w tym Bramę Krakowską. W Grocie Łokietka obserwowaliśmy wspaniałe stalagmity i stalaktyty, nie zabrakło też elementu historycznego, bowiem wysłuchaliśmy legendy o ukrywającym się tutaj w ok. 1300 roku Władysławie Łokietku, którego ścigały wojska króla czeskiego Wacława II.

Wspomnienia i pamiątki z tej podróży zostaną z nami na zawsze, a Wam chcieliśmy zaprezentować kolorowe fotografie, które choć trochę przybliżą Wam wrażenie i klimat tej niezapomnianej wyprawy. (M. Jagodzińska)