W dniach 3 – 7 czerwca 2019 r. uczennice naszej szkoły: Alicja Dżoń, Karolina Przywara, Natalia Podchorska i Oliwia Waleryś uczestniczyły w trzeciej wymianie młodzieży w ramach programu Erasmus + „UnESCo-Untold Experiences Stories of a Country”.  Opiekunami młodzieży byli: koordynatorka projektu, p.Ludmiła Makoviychuk oraz Marzenna Kapica i Sławomir Majcher.

W projekcie uczestniczyli uczniowie z Polski, Włoch, Portugalii, Hiszpanii i Bułgarii. Tym razem miejscem spotkania było hiszpańskie miasto Almaden. Gościła ich szkoła o nazwie IES Pablo Ruiz Picasso.

Po wylądowaniu w Madrycie, który przywitał nas saharyjskim upałem, odbyliśmy jeszcze czterogodzinną podróż autobusem do Almaden. Dzień rozpoczęty przez niektórych o 3 rano zakończył się przed północą kolacją i  szybkim snem.

Pierwszego dnia, po oficjalnym rozpoczęciu spotkania przez dyrektora placówki, uczniowie zwiedzili szkołę oraz rozpoczęli prace w grupach. Nauczyciele  uczestniczyli w szkoleniu n.t. wykorzystania technik IT w edukacji. Następnie wszyscy udali się na spotkanie z Burmistrzem Miasta Almaden. Kolejnym punktem była wizyta w uniwersytecie Escuela de Ingeniería Minera e Industrial de Almadén (UCLM), gdzie po obiedzie nastąpiło zwiedzanie placówki i udział w ćwiczeniach laboratoryjnych. Wieczorem nastąpiło oficjalne otwarcie programu, w czasie którego uczestnicy z  poszczególnych krajów prezentowali międzynarodowej publiczności swoją szkołę, system edukacyjny oraz swoje miejscowości. Wręczono też nagrody zwycięzcom konkursu na projekt logo programu Erasmus+.  Gospodarze zaprezentowali zaś gościom tańce regionalne oraz występ orkiestry dętej. Późnym wieczorem była jeszcze kolacja z rodzicami, na której poszczególne kraje przygotowały swoje regionalne potrawy.

Kolejnego dnia uczestnicy spotkania zwiedzali Almaden, nieduże ale urocze śródziemnomorskie miasto położone w kotlinie, otoczonej niewysokimi górami. Leży ono w prowincji Kastylia-La Mancha, skąd pochodził słynny bohater powieści Cervantesa, Don Kichot. Jego podobizny można było zobaczyć namalowane na budynkach, a nazwa słynnego rycerza również często pojawiała się w nazwach ulic czy barów.

Uczniowie i nauczycieli zobaczyli w Almaden m.in. bullring, czyli miejsce, gdzie odbywają się korridy oraz kopalnię rtęci, która został wpisana na listę zabytków UNESCO.

Kolejne dwa dni były wyjazdowe. Uczestnicy wymiany mieli możliwość poznać najważniejsze miejsca i zabytki dwóch pięknych miast Hiszpanii: Kordoby i Toledo. Przewodnicy w obu miejscowościach opowiadali (oczywiście w jęz. angielskim) o najciekawszych wydarzeniach i miejscach, które związane były z tymi miastami.

Ostatniego dnia uczniowie spędzili na zabawach integracyjnych i tańcach zaś potem,  w grupach, tworzyli filmy z pobytu w Hiszpanii. Nauczyciele  mieli spotkanie dotyczące projektu.

Wieczorem odbyło się zakończenie hiszpańskiej wymiany młodzieży, wręczenie certyfikatów i zabawa taneczna.

W sobotę po całodniowej podróży wszyscy szczęśliwi i zadowoleni wrócili do Polski i Józefowa. Zostały piękne wspomnienia… 🙂  (S.M.)

A to wrażenia z pobytu naszych uczennic:

„Czas spędzony z przyjaciółmi z różnych europejskiej krajów pozostanie na długo w mojej pamięci. Dzięki niemu pogłębiam znajomość języka angielskiego, poznałam kulturę, zabytki i krajobrazy Hiszpanii. Poznałam nowych ludzi, z którymi bardzo dobrze się bawiłam. Zdobyłam nowe doświadczenia oraz nabrałam większej pewności siebie” (Karolina)

„Miło spędziłam czas w Hiszpanii. Dzięki temu wyjazdowi poznałam wielu wspaniałych ludzi, ich kulturę, zwyczaje i to nie tylko hiszpańską, ale także innych narodowości. Zachęcam każdego do brania udziału w takich projektach.” (Oliwia)