Od 8 do 12 kwietnia 2019 r. trwała druga wymiana krótkoterminowa w ramach projektu Erasmus + „UnESCo-Untold Experiences Stories of a Country”. Miejscem spotkania  było miasto, Ploeszti,  położone w południowej części Rumunii, ośrodek administracyjny okręgu Prahova. W projekcie uczestniczyli uczniowie z Polski, Włoch, Portugalii, Hiszpanii i Bułgarii. Gościła ich szkoła o nazwie Liceul Tehnologic Toma Socolescu.

W wyjeździe uczestniczyli uczniowie: Aleksandra Jaskot, Karolina Kosmowska, Wiktoria Mendak i Adriana Pushko.

Głównym zadaniem projektowym było poznanie Europejskiego Modelu Unesco. Po oficjalnym rozpoczęciu spotkania przez dyrekcję szkoły oraz inspektora ds. oświaty.  Polacy zaprezentowali międzynarodowemu środowisku swoją szkołę, system edukacyjny oraz miasto Józefów nad Wisłą. Po prezentacjach odbyły się pierwsze zajęcia. Mieliśmy możliwość uczestniczenia  w symulacji posiedzenia trzech komisji Unesco, podczas których prezentowaliśmy wybrane miejsca, które mają być wpisane na listę Unesco. Nasza drużyna prezentowała Portugalię i uroczy Mafra Palace.

Było to dość trudne i stresujące zadanie, gdyż nie wiedzieliśmy jak ma wyglądać Model of the Unesco w praktyce. Pomimo stresu bardzo dobrze poradziliśmy sobie z tym wyzwaniem.

Podczas pobytu we Rumunii uczniowie nie tylko doskonalili swoje umiejętności językowe, ale także rozwijali europejską świadomość kulturową, budowali relacje i nabywali nowe kompetencje interpersonalne. Rozwijali ponadto umiejętność adaptowania się do warunków życia i pracy w różnych krajach europejskich.

Zobaczyliśmy  wiele ciekawych miejsc w pięknym regionie Transylwania.  Zwiedziliśmy Turnu Monastery, Fortified Churches , które są wpisane na Listę Dziedzictwa Kulturowego Unesco, Citadel, urocze miasta Brasov i Sinaia- perełkę rumuńskich Karpat. To właśnie w tym miasteczku zobaczyliśmy Peleşe Castle. To dawna letnia rezydencja królów Rumunii. Obecnie znajduje się tam muzeum.

Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w Model of the Unesco oraz certyfikaty uczestnictwa w mobilności.

Warto dodać, że nasi uczniowie byli zakwaterowani u rodzin goszczących, gdzie mogli w praktyczny sposób poznać zwyczaje i kulturę oraz specyfikę narodu rumuńskiego. Podczas komunikowania się wszyscy używali języka angielskiego. Kompetencje w tym zakresie znacząco wzrosły po zaledwie tygodniowym wyjeździe, gdzie na każdym kroku trzeba było się porozumiewać z innymi osobami . Uczestnicy niecodziennej szkolnej wycieczki przyznają, że szkoda było wracać do Polski, ponieważ nawiązali nowe przyjaźnie, poznali ciekawe miejsca oraz tradycje i zwyczaje.

Jeszcze w tym roku w czerwcu, uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół w Józefowie nad Wisłą udadzą się w odwiedziny do szkoły partnerskiej w Hiszpanii. Początek kolejnego roku szkolnego, a więc wrzesień, to wyjazd do Portugalii.

Koordynator projektu: Ludmiła Makoviychuk