Florencja- przepiękna stolica regionu Toskania i prowincji Florencja. Miasto otoczone wzgórzami, leżące nad rzeką Arno. Ważne miejsce w historii regionu ,Włoch, a także świata. Miasto sztuki i pięknej zabudowy, niemal zawsze zatłoczone, mające jednak „to coś”, co pozwala zapomnieć o tysiącach innych odwiedzających i cieszyć się wąskimi uliczkami, pałacami, niesamowitym klimatem oraz nieustannym harmiderem.

Właśnie w takiej malowniczej scenerii w ramach projektu” Erasmus+” dwie nauczycielki naszej szkoły: Pani Magdalena Furtak oraz Pani Małgorzata Zbytniewska miały możliwość uczestniczyć w międzynarodowym szkoleniu „ How to use Tablets, Educational Apps and Social Media in your Classroom” organizowanym przez Europass Teacher Academy we Florencji.

Pani Magdalena Furtak uczestniczyła w 25 godzinnym kursie w dniach 12.08.2019- 16.08.2019, natomiast  Pani Małgorzata Zbytniewska w 50 godzinnym kursie w dniach 12.08.2019 – 23.08.2019

Szkolenie dotyczyło wykorzystania tabletów i smartfonów jako narzędzi edukacyjnych.  Głównym celem szkolenia było zapoznanie nas z różnorodnymi narzędziami multimedialnymi ułatwiającymi i urozmaicającymi pracę z uczniem. Poznałyśmy platformę Trello.com, na której można umieszczać całe konspekty zajęć, materiały, pliki, a następnie dzielić się nimi z uczniami. W trakcie trwania kursu tworzyłyśmy własną bazę opartą na tym, co odbywało się na zajęciach. Były  one skoncentrowane na wykorzystywaniu portali  społecznościowych, popularnych witryn i  stron edukacyjnych jako metodzie pozwalającej uczniom w ciekawy sposób przećwiczyć materiał i usystematyzować wiedzę.

Zajęcia odbywały się w języku angielskim. Na pierwszym spotkaniu  każdy uczestnik miał możliwość opowiedzieć o swoim kraju oraz szkole, zaprezentować zdjęcia, przygotowane prezentacje oraz krótko scharakteryzować system edukacyjny w danym państwie. W kolejnych dniach , poza pracą w grupach i zgłębianiem tajników stron takich jak np. Facebook, Youtube, Quizizz, Edmodo pod kątem wykorzystania ich na prowadzonych przez siebie zajęciach, była również okazja do wymienienia się cennymi doświadczeniami z pracy w szkole w różnych krajach.

Ośrodek Europass zadbał o uczestników szkolenia i zorganizował dwa spacery po Florencji wraz z przewodnikiem  oraz autokarową wycieczkę po Toskanii. Przepiękna pogoda sprzyjała również zwiedzaniu miasta na własną rękę, wizytom w muzeach, kosztowaniu lokalnych przysmaków oraz spacerom po licznych ogrodach, miejscach widokowych. Ogromne wrażenie zrobiły na nas liczne zabytki, kościoły oraz niezwykłe tradycje i historia Florencji. Miałyśmy możliwość zwiedzenia słynnych mostów we Florencji, bazyliki Santa Maria della Fiore, Placu Michała Aniola, Krzywej Wieży w Pizie oraz starożytnych miast takich jak San Gimgniano czy Sciena.

Szkolenie we Florencji było dla nas  wyjątkowym doświadczeniem, które wzbogaciło nas przede wszystkim metodycznie i zainspirowało do pracy z uczniami w naszej szkole nowymi metodami z wykorzystaniem tabletów i smatfonów.

                                                                                                                                              (M.Z, M.F)