W dniach 2.03 – 06.03.2020 r. uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Józefowie nad Wisłą pod opieką koordynatora projektu Erasmus+ pani Ludmiły Makowijczuk i Elżbiety Kępowicz wzięli udział w wymianie młodzieży w Paso de Arcos, Portugalia.

Dla większości uczniów był to pierwszy zagraniczny wyjazd i pierwsze tak bezpośrednie zetknięcie z odmienną kulturą. Pobyt w Paso de Arcos był  nie tylko niezwykłą okazją zwiedzenia  egzotycznego kraju. W równej mierze było to, zgodnie z założeniami europejskiego programu Erasmus Plus, przekraczanie granic, także tych symbolicznych, wyznaczanych przez język, tradycję i obyczaje.

Program pobytu obfitował w liczne zajęcia projektowe takie jak: prezentacje multimedialne dot. dziedzictwa kulturowego Portugalii, warsztaty dla uczniów i nauczycieli, praca zespołowa w międzynarodowych grupach, telekonferencje z włoskim partnerem. 

Uczniowie uczestniczyli także w zajęciach dydaktycznych w szkole partnerskiej Agrupamento de Escolas de Paso de Arcos.

 Nasz wyjazd urozmaicony był wieloma wycieczkami. Zwiedziliśmy  Lizbonę, piękną dzielnicę Belem.  Następnego dnia udaliśmy się na zwiedzanie nadmorskich miejscowości : Cascais, Mafra, Sintra, Bocas do Inferno, Guinco i Cabo da Roca (Przylądku Roca) – punktu wysuniętego najbardziej na zachód Europy. Widok na ocen był niesamowity. 

Udział w programie Erasmus + to także możliwość poznania kultury i obyczajów mieszkańców, najbardziej poprzez bliski kontakt z rodzinami, u których mieszkały uczennice. 
Uważamy, że program Erasmus + jest niesamowitą inicjatywą i idealną okazją, aby poznawać świat, jego wielokulturowość, zawierać nowe znajomości i doskonalić zdolności językowe. (L.M.)

Poniżej galeria zdjęć i slajdy z prezentacji o Portugalii wykonanej prze Klaudię Kucharczyk. 🙂