Od 27 czerwca do 1 lipca w ZSO w Józefowie nad Wisłą odbyła się międzynarodowa, krótkoterminowa wymiana młodzieży realizującej projekt ERASMUS+ „UnESCo-Untold Experiences Stories of a Country”. Na finałowe spotkanie podsumowujące 3-letnie dokonania drużyny projektowej przybyło w sumie 17 uczniów i 9 nauczycieli z Bułgarii, Rumunii, Portugalii i Hiszpanii. Niestety, z powodu ograniczeń spowodowanych przez Covid 19, nasi partnerzy z Włoch nie mogli uczestniczyć w wymianie fizycznej, ale z pomocą aplikacji Google Meet byli z nami wirtualnie przez cały czas. Łącznie z gospodarzami wymiany we wspólnych spotkaniach, warsztatach i wycieczkach uczestniczyło ponad 60 uczestników projektu.

Organizacja wizyty szkół partnerskich była sporym wyzwaniem logistyczno-organizacyjnym, zwłaszcza w czasach pandemicznych. Dzięki współpracy całego zespołu projektowego poradziliśmy sobie znakomicie. Spotkanie w Polsce było szóstą i, niestety, ostatnią wymianą uczniowską w ramach projektu. Za nami sześć niezapomnianych tygodni spędzonych w międzynarodowym gronie. Sześć krajów, setki wspomnień, moc doświadczeń. Czas poznawania lokalnych malowniczych zakątków oraz bezcennych miejsc z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, czas dzielenia się kulturą narodową, tradycyjną kuchnią. Przyświecały nam główne cele projektu: poznanie, dzielenie się oraz promowanie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego oraz  zabytków UNESCO. Szkoliliśmy kompetencje językowe. W trakcie każdej wymiany uczniowskiej młodzież pracowała w grupach międzynarodowych, realizując różnorodne zadania, biorąc udział w rozgrywkach sportowych, wspólnych warsztatach tematycznych i aktywnej rekreacji w terenie. Jednocześnie przebywając razem, pracując i bawiąc się w międzynarodowym gronie udowodniliśmy, że idea wspólnej wielokulturowej wspólnoty ma sens i jest na wyciągnięcie ręki.

Wspólne działania przyniosły oczywiście również wymierne rezultaty w postaci wspólnie wypracowanych produktów. W trakcie spotkania w Polsce odbyła się konferencja promująca rezultaty projektu. Koordynatorzy z poszczególnych szkół partnerskich dokonali prezentacji produktów: przewodnika pt. ” Unesco Model”; poradnika pt. „Unesco Covid”,  ebook by Italy,  serii filmików „Unesco sites in Portugal, Poland, Spain, Romania, Bulgaria” oraz pamiątkowego kalendarza na rok 2019, z miejscami wpisanymi na listę UNESCO na każdy miesiąc. Wszystkie produkty w wersji elektronicznej udostępnione są na stronie internetowej szkoły, w zakładce projektu Erasmus+.

Oczywiście, nie zabrakło zabaw integracyjnych, warsztatów, wycieczek.  Wszyscy uczestnicy projektu wykonywali wiele różnorodnych zadań w czasie warsztatów zorganizowanych podczas wycieczek oraz na terenie szkoły: gra dydaktyczna w Ogrodach Królewskich,  Mapping Unesco Sites, warsztaty Bractwa Rycerskiego oraz nauka plecenia wianków świętojańskich.  Spędzili także czas na wspólnych wycieczkach do Warszawy, Zamościa oraz Kazimierza Dolnego, gdzie zwiedzali miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco.

Nasza wspólna wielokulturowa przygoda powoli dobiega końca- projekt się kończy 31 sierpnia. Finał projektowych działań był szansą zaprezentowania naszych dokonań oraz okazją do uczczenia 34 rocznicy funkcjonowania programu Erasmus. Nie ma lepszej reklamy idei programu, niż międzynarodowa i wielokulturowa drużyna w akcji.

Przez trzy lata wspólnych działań młodzież doskonaliła umiejętność współpracy w grupie stając przed kolejnymi wyzwaniami. Ostatecznie w ramach podsumowań i oceny zdobytych w trakcie realizacji projektu umiejętności i wiedzy, uczniowie mieli za zadanie przygotować prezentację „Poland in the eyes of Portuguese, Spanish, Romanian, Bulgarian people” w formie filmiku, które były pokazane podczas finałowej konferencji. Jednym z pomysłów na skuteczne i innowacyjne pokazanie głównych idei projektu był wspólny udział w pokazie tradycyjnego świętowania Nocy Kupały. Wykonany na żywo w trakcie finałowej konferencji przez cały międzynarodowy zespół uczniowski i nauczycielski, był bezpośrednim dowodem doskonałej harmonii i aktywnej współpracy zespołu.

Goszczenie zagranicznych przyjaciół było niezwykłym doświadczeniem, zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Młodzi ludzie rozwinęli w sobie umiejętności komunikacyjne w języku angielskim. Niewiarygodne jest to, że w stosunkowo krótkim czasie nasza młodzież potrafi z niezwykłą łatwością zintegrować się ze swoimi rówieśnikami z zagranicy. Nasi goście wyjechali z Józefowa na Wisłą pełni pozytywnych wrażeń. Serdecznie dziękuje wszystkim, którzy włączyli się w organizację spotkania.

Koordynator projektu: L. Makoviychuk