Nie od dziś wiadomo, że „muzyka łagodzi obyczaje”. Wiadomo również, że muzyka ma zdolność budowania więzi społecznych; a poprzez wspólne jej wykonywanie i słuchanie przeżyć można chwile, które stają się częścią wspomnień na zawsze.
60-lecie orkiestry Harmonie z Saint-Nazaire stało się okazją do wspólnego koncertowania aż trzech orkiestr: orkiestry francuskiej oraz połączonych Młodzieżowych Orkiestr Dętych z Józefowa nad Wisłą i Motycza. Scenerią tej niezwykłej uroczystości było zachodnie wybrzeże Francji, region Loary Atlantyckiej.
Podczas podróży do tego pięknego miejsca w dniach 26.03-02.04.2024 r., członkowie orkiestr mieli okazję nie tylko do koncertowania, ale również do poznania francuskiej kultury muzycznej, historii i tradycji. Dodatkowo, wspólne próby i czas spędzony razem podczas wyjazdu wzmocniły więzi wśród młodych muzyków, tworząc niezapomniane wspomnienia i budując atmosferę współpracy i przyjaźni. Dla publiczności we Francji był to także świetny sposób na poznanie cząstki polskiej kultury, co przyczyniło się do promocji naszego kraju i regionu na arenie międzynarodowej.
O wydarzeniu było głośno w lokalnych mediach polskich i francuskich:

Wszyscy uczestnicy wyjazdu składają gorące podziękowania Dyrygentowi Orkiestry, p. Antonowi Shashkov’ovi! Bez osobistego zaangażowania p. Dyrygenta NIC nie byłoby możliwe!

M. Jagodzińska