Drodzy Rodzice i Nauczyciele!

Czy wiecie, że Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem liczby samobójstw wśród dzieci i młodzieży?

 Jedną z najczęstszych ich przyczyn są zaburzenia afektywne, przede wszystkim depresja.
W dobie pandemii problemy tego rodzaju niestety nasiliły się, a możliwości ich wczesnego rozpoznawania wręcz przeciwnie – zmniejszyły się, bo nauczyciele mają ograniczone możliwości kontaktu z młodzieżą pozostającą w domach.
W udzielaniu pomocy kluczowe jest jak najwcześniejsze rozpoznanie problemu i udzielenie odpowiedniego wsparcia, dlatego też tak ważna jest dzisiaj rola rodziców.
Chcielibyśmy dostarczyć Państwu chociaż podstawową wiedzę na temat depresji, abyście mogli właściwie zareagować w razie wystąpienia tego rodzaju problemów w Waszej rodzinie. W dołączonej publikacji znajdą Państwo zbiór informacji na temat tego, czym jest depresja, jak ją rozpoznać, jak odróżnić od innych zaburzeń oraz jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze przed samobójstwem.

Ważne, by pamiętać, że nieleczona depresja może doprowadzić nawet do śmierci
i zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą. (U.S.)