Nauczyciel: Małgorzata Przywara

Przedmiot: chemia

Klasa: VIIa, VIIb

 

Szanowni rodzice, Drodzy uczniowie.

Odwołane zajęcia lekcyjne w szkołach, przeniosły się obecnie częściowo do domu. Ja pracuję w domu  i Wy, jak wiem, podobnie. Nie jest to dla Nas wszystkich łatwa praca, na pewno inna i na jakiś czas musimy się niestety do niej przyzwyczaić L Na pewno bardzo dużo czasu spędzacie teraz przy komputerach, w dodatku w domach, w których pracują też często Wasi rodzice i rodzeństwo. Warunki są trudne i dlatego proponuję Wam zdalne wersje lekcji chemii. Ale jednak proponuję, bo szkoda przecież odrywać się od poznawania otaczającego nas świata i warto wykorzystać ten czas na realizację nowych treści.

W ramach konsultacji proszę o kontakt w formie e – mailowej na skrzynkę szkolną lub malgorzata.przywara3@wp.pl  Jak również jestem do dyspozycji w kontakcie przez Messenger we wtorki i czwartki w godzinach 10:00-12:00.

Kolejne lekcje chemii to realizacja nowego działu: „Woda i roztwory wodne”. W ramach tego proszę:

 • zapisz w zeszycie przedmiotowym kolejny temat: Woda – właściwości, rola w przyrodzie. Rozpuszczalność substancji w wodzie.
 • Zapisz punkty, które będą wyznaczały cele zajęć:
 1. Niezwykłe właściwości wody
 2. Obecność wody w przyrodzie
 3. Woda jako rozpuszczalnik
 4. Zanieczyszczenie wód naturalnych
 • Zapoznaj się z materiałem zamieszczonym w:
 • podręczniku Chemia Nowej Ery (strony 160 – 169)
 • https://epodreczniki.pl/a/woda-i-jej-rola-w-przyrodzie/DAwb5tSIZ
 • https://epodreczniki.pl/a/woda-i-jej-wlasciwosci/DOh98gYK4
 • zapisz w zeszycie (w formie notatki) na czym polegają niezwykłe właściwości wody
 • dla chętnych: zadanie 3 , 5 str. 169 /podręcznik/

W celu potwierdzenia swojej obecności na lekcji wyślij proszę na email informację: realizuję zdalne nauczanie z chemii i jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości to również napisz. Możesz przesłać zdjęcie zapisów w zeszycie.

Pozdrawiam bardzo cieplutko, życzę Wam i Waszym rodzinom, opiekunom i przyjaciołom zdrówka.

Małgorzata Przywara

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Nauczyciel: Małgorzata Przywara

Przedmiot: chemia

Klasa: VIII a, VIII b

 

Szanowni rodzice, Drodzy uczniowie.

Odwołane zajęcia lekcyjne w szkołach, przeniosły się obecnie częściowo do domu. Ja pracuję w domu  i Wy, jak wiem, podobnie. Nie jest to dla Nas wszystkich łatwa praca, na pewno inna i na jakiś czas musimy się niestety do niej przyzwyczaić L Na pewno bardzo dużo czasu spędzacie teraz przy komputerach, w dodatku w domach, w których pracują też często Wasi rodzice i rodzeństwo. Warunki są trudne i dlatego proponuję Wam zdalne wersje lekcji chemii. Ale jednak proponuję, bo szkoda przecież odrywać się od poznawania otaczającego nas świata i warto wykorzystać ten czas na realizację nowych treści.

W ramach konsultacji proszę o kontakt w formie e – mailowej na skrzynkę szkolną lub malgorzata.przywara3@wp.pl  Jak również jestem do dyspozycji w kontakcie przez Messenger we wtorki i czwartki w godzinach 10:00-12:00.

Kolejne lekcje chemii to realizacja nowych tematów z działu: „Pochodne węglowodorów”. W ramach tego proszę:

 • zapisz w zeszycie przedmiotowym kolejny temat: Temat: Pochodne węglowodorów.
 • Przepisz do zeszytu podane punkty, które będą wyznaczały cele zajęć:
 1. Wyższe kwasy karboksylowe
 • Zapisz wzory i nazwy trzech kwasów tłuszczowych
 • Jakie właściwości fizyczne i chemiczne mają te kwasy?
 • Gdzie znalazły zastosowanie ?
 1. Estry
 • Co to są estry?
 • Zapisz równanie reakcji kwasu octowego z etanolem
 • Jaką rolę w procesie estryfikacji pełni stężony kwas siarkowy (VI)?
 • Gdzie, w przyrodzie, występują estry oraz gdzie są stosowane?
 1. Aminokwasy
 • Co to są aminokwasy?
 • Jakie właściwości ma kwas amino octowy?
 • Gdzie stosowane są aminokwasy?
 • Zapoznaj się z materiałem zamieszczonym w:
 • Podręcznik Nowa Era 8 strony 169-187
 • https://chem24.pl/chemia-testy,lista,tw,3
 • https://epodreczniki.pl/a/wyzsze-kwasy-karboksylowe/D2rR5J162
 • https://epodreczniki.pl/a/estry—budowa-i-wlasciwosci/DDkpKT1YS
 • https://epodreczniki.pl/a/aminy-i-aminokwasy/DEvxqjNri
 • zapisz w zeszycie (w formie notatki) gdzie, znalazły zastosowanie wyższe kwasy karboksylowe, estry i aminokwasy
 • dla chętnych:
 • zadanie 7 str. 176, 4 str. 181 /podręcznik/
 • zapisz gdzie, w Twoim otoczeniu są 3 produkty codziennego użytku, do których wyprodukowania wykorzystano surowce, którymi są wyższe kwasy karboksylowe, estry i aminokwasy

W celu potwierdzenia swojej obecności na lekcji wyślij proszę na email informację: realizuję zdalne nauczanie z chemii i jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości to również napisz. Możesz przesłać zdjęcie zapisów w zeszycie.

Pozdrawiam bardzo cieplutko, życzę Wam i Waszym rodzinom, opiekunom i przyjaciołom zdrówka.

Małgorzata Przywara