Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wakacje nauczycieli, to nie tylko czas wypoczynku. Kadra edukacyjna podejmuje w tym czasie przeróżne działania mające na celu poprawę jakości kształcenia, a także rozwój osobisty i zawodowy.
Właśnie w ramach tego rodzaju zadań dwoje anglistów z naszej szkoły (M. Jagodzińska, J. Basiakowski) wyjechało do Amsterdamu na tygodniowy kurs metodyczny „21st Century Skills for Teachers and Students” w dniach 11-16.07.2022.
Program szkolenia obejmował nowoczesne trendy, metody i formy pracy z uczniem takie jak: Flipped Classroom (odwrócona klasa), Project Based Learning (praca metodą projektu), Task Based Learning (praca metodą zadań), kluczowe aspekty nauczania, czyli tzw. 4C’s in education oraz Diversity in the Classroom (różnorodność w klasie). Zajęcia prowadzone były w bardzo licznej międzynarodowej grupie: Emma, Maite, Pilar, Carmelo (Wyspy Kanaryjskie) Rosa, Dolors, Andrea (Hiszpania), Aneesa, Maher (Katar), Orsi, Juli, Bea (Węgry), Marie Therese (Włochy), Christina (Grecja)oraz prowadzący Jarek Sacharski (Polska). Ponadto w ramach programu kulturowego nauczyciele zwiedzali zabytkowe centrum stolicy Holandii, Rijksmuseum (holenderskie muzeum narodowe), Haarlem (drugie największe miasto historycznej Holandii), a także skansen Zaanse Schans.

Tydzień spędzony w Amsterdamie upłynął bardzo szybko, ale wiedza i doświadczenia zdobyte podczas pobytu w tym niezwykłym miejscu pozostaną w pamięci na długo. (M.J.)